Technologia

Jak wybrać hosting na stronę www ?

Wybór dobrego hostingu pod stronę / serwis www nie jest w cale łatwy.  Na rynku dostępnych jest kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt firm, które zachęcają Cię do skorzystania z ich usług. Zaglądając w ofertę możesz przeczytać, że są Naj we wszystkim, co jest związane z ich usługami: najsolidniejsi, najtańsi itp. Oczywiście, zdecydowana większość świadczy swoje usługi na bardzo przeciętnym poziomie.

Co tak naprawdę kupujesz od firmy hostingowej? Jest to komputer o ponad przeciętnej mocy obliczeniowej, na którym są umieszczone pliki źródłowe twojej strony / serwisu www. Komputer ten jest podłączony do sieci Internet w sposób nieprzerwany, a przynajmniej powinien być… Błędne działanie komputera sprawia, że strona działa niepoprawnie lub nie funkcjonuje w ogóle.

hosting na stronę www, jak wybrać hosting www

Podstawowym kryterium wyboru hostingu nie powinna być cena (tak tak dla wielu nadal jest to priorytet). Pierwsze, co musisz zrobić to sobie zadać pytanie to, co będzie uruchomione na serwerze. Zupełnie inne wymagania będą stawiane serwerowi pod prostą stronę napisaną w czystym HTML  a inne pod rozwiązania oparte o bazy danych np. WordPress czy serwis, który ma ambicje zbierać duży ruch użytkowników.

Poniżej przedstawiam  listę rzeczy które należy uwzględnić podczas zakupu nowego hostingu.

 

Darmowy vs Płatny

Wiele osób chce zmniejszyć koszty prowadzenia strony i decydują się na oferty darmowych hostingów. W  Polsce NIE MA dobrych ofert tego typu.  Decydując się na darmowy hosting od razu możesz liczyć się z:

  • częstymi padami Twojej strony / strona działa niesamowicie powolnie. Efekt ? Jesteś na najlepszej drodze żeby sfrustrować odwiedzających stronę www
  • bardzo często Twój mail powiązany z hostingiem  (Twoja wirtualna dusza :P) zostaje obiektem masowego handlu. Super interesujące reklami to standard.
  • Reklamy wyświetlane nad zawartością Twojej strony lub nałożone na nią.

Dane techniczne:

Profesjonalna firma hostingowa zawsze stara się podać jak najwięcej informacji swoim użytkownikom, aby mogli porównać poszczególne oferty. Nie wybieraj hostingu, który nie oferuje,  co najmniej kilku baz danych (nadal zdążają się takie rodzynki). Kluczowymi parametrami są: transfer miesięczny  oraz powierzchnia dyskowa (wyrażone najczęściej w GB) . Dla większości przeciętnych stron www 100 MB przestrzeni dyskowej  w zupełności wystarcza.

Jeśli planujesz postawić na 1 hostingu kilka stron, które zawierają sporo zdjęć  ten parametr zaczyna mieć znaczenie. Dużo ważniejszy jest dostępny transfer przesyłanych danych. Przy nawet prostej stronie www odwiedzanej przez kilkanaście tysięcy osób transfer bardzo łatwo jest przekroczyć, co może skutkować wyłączeniem strony. Osobiście zalecam wybór takiej oferty, która zawiera wartości, do których przeoczenia czy nawet zbliżenia się będziesz miał spore problemy 🙂

Istotne są także, limity przeciążenia procesora referencyjnego wyrażane w procentach. Najpopularniejsze wartości do 2%, 3%, 5%. Im wyższa wartość, tym lepiej. Określa ona  jak wielką moc obliczeniową może pochłonąć obsługa Twojej strony w danej jednostce czasu.

Sprawdź także co ile, wykonywana jest kopia zapasowa baz danych. Dobra firma gwarantuje backupy co 24h.[adsenseyu1]

Jakość

Jedną z najważniejszych cech, które obowiązkowo musisz sprawdzić jest tak zwany UpTime. Jest to procentowy czas bezawaryjnego funkcjonowania serwera, czyli tak naprawdę Twoich stron. Każdy inny wynik poniżej 99% jest słaby. Profesjonalne firmy podają UpTime z dokładnością do miejsc dziesiątych (np 99,7%). Dlaczego to takie ważne?

Jeśli firma X reklamuje się UpTime na poziomie np 97% oznacza to, że w ciągu miesiąca Twoja strona może być nieczynna przez ponad 21h,  czyli 1 dzień. Jeśli prowadzisz sklep internetowy na takim hostingu to tak jak byś wziął 1 dzień  wolnego od zysków.

Strona, która często znika z sieci świadczy także o profesjonalizmie Twoim. Skoro na to pozwalasz to znaczy, że nie dbasz o użytkowników witryny.

Support (Wsparcie techniczne)

Dla mnie osobiście dobre wsparcie techniczne firmy hostingowej jest jednym z kluczowych czynników. Jeśli coś złego dzieje się z Twoją stroną  to szybki kontakt bardzo często pozwala na uniknięcie wielu stresujących sytuacji. Dobry support to zawsze wyższe koszty, czas administratorów kosztuje.

Niedawno zostałem bardzo pozytywnie zaskoczony przez jedną z firm hostingowych. Konfigurując w sobotni  wieczór (22: 00-23: 00)  nowo zakupiony serwer  mam podgląd w panelu administracyjnym na statusy komunikatorów GG poszczególnych konsultantów. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem palące się 4 słoneczka 🙂

Okres testowy

7 lub 14 dniowy okres testowy  to praktycznie standard w większości pożądanych firm. Korzystaj z niego.  W tym czasie serwer posiada 100% swojej funkcjonalności. Zainstaluj stronę, która docelowo ma działać na hostingu. Zobacz jak szybko się ładuje, czy są jakieś problemy… Wykonuj proste testy, które pozwolą ci uzyskać pierwsze wrażenie.

Cena

Tak jak wspomniałem wcześniej, cena to ostatnia rzecz która powinna być dla Ciebie ważna. Oczywiście jest ona szalenie istotna i jest znacząca różnica między hostingiem za 123zł a 350zł.  Osobiście jestem zdania, że lepiej dołożyć parę złotych niż, męczyć się z firmą hostingową i ciągle narzekać na jakość usługi. Przenoszenie się na do nowej firmy rodzi szereg komplikacji więc po co sobie utrudniać, życie ?

[adsenseyu4]

Wybierając hosting zawsze  warto poświęcić parę chwil aby zapoznać się z opiniami innych użytkowników danej firmy. To co jest istotne to buduj opinię jedynie na podstawie aktualnych informacji. To że serwery firmy X działały  poprawnie  3 miesiące temu nie oznacza, że tak jest teraz.

Polecam WebHostingTalk.pl – najlepsze forum poruszające tematykę hostingów. Znajdziesz tam wiele wartościowych informacji oraz aktualne opinie.

 

2 komentarze do “Jak wybrać hosting na stronę www ?

  1. nie wiele mi dał ten artykuł, a jednak zwrócił moją uwage na kilka detali, o ktorych do tej pory nie wiedziałem. Kazdy jednak dąży do rozbudowy stron i jak najwiekszej ilości odwiedzin. Przy kiepskich parametrach uptime i limitach przeciążenia może sie nagle okazać że zamiast zyskiwać to tracimy. Przenosin hostingu jeszcze nigdy nie robiłem, ale śłyszałem to i owo na temat i wolałbym tego uniknąć. Dobrze więc wybrać na samym początku jakość za kilka złotych wiecej o czym wspomina autor

    1. Cześć Tomku, dzięki za Twój pierwszy komentarz na WebCake.pl 🙂

       

      Detale, o których piszesz są wbrew pozorom ważniejsze niż wielu się wydaje.
      Bardzo mało osób zwraca uwagę np. na limity obciążeń, (które są codziennością w
      tańszych wersjach pakietów hostingowych). Kiedy strona się rozrasta a dzięki
      promocji generowany jest coraz większy ruch, takie „detale” mają
      olbrzymie znaczenie.

      Tak jak wspomniałeś, migracja nie jest ani szybka ani przyjemna a najczęściej powoduje liczne problemy. Warto też, wybiegać planami w przyszłość i zdecydować się na firmę w której możliwe jest podniesienie wspomnianych parametrów przez zmianę pakietu hostingu.

       

      Tak jak wspomniałem w poście, celem artykułu nie było podanie nazw
      konkretnych firm, które polecam. Jakoś ofert w tej branży zmienia się w mega
      tempie. Ten, kto dziś jest solidnym partnerem i świadczy genialne usługi za 3
      miesiące może stać się totalnie przeciętny. Nie raz, nie dwa to
      przerabiałem. 

       

      Dlatego jeśli chcesz być na bieżąco z jakością firm polecam: WebHostingTalk.pl.
      Znajdziesz tam dział poświęcony wyłącznie ocenie firm hostingowych. Wystarczy
      dosłownie 15-20 min wystarczy, aby  stwierdzić czy firma, u której
      planujesz wykupić hosting sprosta Twoim oczekiwaniom. Informacje te są stale aktualizowane 🙂 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.