E-biznes

Podstawowy monitoring internetu za Darmo

Monitorowanie internetu dzięki google Alerts

Dziś chciałem pokazać Ci bardzo proste narzędzie do monitoringu w Internecie. Polecam Ci je ze względu na prostotę w korzystaniu oraz fakt, że jest ono całkowicie darmowe.  Za jego pomocą będziesz na bieżąco informowany o tym, że w Internecie pojawiły się nowe treści, które mogą być dla Ciebie ważne.  Samo narzędzie nie jest nowe i liczy sobie już kilka lat jednak mam ważenie, że nadal mało osób o nim wie.

Narzędziem tym jest Google Alerts. Aby swobodnie z niego korzystać należy posiadać kongo na Google (jak większość usług G) . Konfiguracja całego narzędzia sprowadza się do uzupełnienia formularza składającego się z kilku pól.

Google alerts - narzędzie do monitorowania internetu

Krótka Instrukcja jak korzystać z Google Alerts

  • W pole wyszukiwane hasło wprowadzasz frazę, którą chcesz monitorować. Możesz posługiwać się modyfikatorami zapytania stosowanymi w zwykłej wyszukiwarce google np. ” “(cudzysłów), +
  • Za pomocą pola Typ wyniku określasz, jakie  informacje najbardziej Cię interesują. Do wyboru masz: blogi, wiadomości,  dyskusje, filmy książki lub wszystkie opcje naraz
  • Pole częstotliwość określa jak często mają być wysyłane do Ciebie informacje o nowych pozycjach. Dostępne opcje: raz dziennie, raz w tygodniu, na bieżąco.  Ja polecam zaznaczenie opcji:  na bieżąco.  W ten sposób możesz podejmować najszybszą reakcję, np. na niepochlebną opinię na Twój temat lub Twojej firmy. Ja osobiście np. wykorzystuje ten sposób do sprawdzania jak szybko wpisy z WebCake.pl wpadają do index-u Google.
  • Za pomocą pola:  które określasz czy interesują Cię wszystkie wyniki czy tylko te najważniejsze.
  • Sposób dostarczania definiuje, na który e-mail zostają wysłane raporty z nowymi wynikami Google Alert.

Każdym alertem możesz zarządzać  oraz  modyfikować jego ustawienia.

Zastosowań Google Alerts jest wiele. Za jego pomocą możesz monitorować swoją konkurencję oraz ich aktywność w Internecie. Możesz  także, śledzić  informacje, jakie pojawiają się na Twój temat lub Twojej firmy. Zastosowań jest o wiele więcej.

Podstawowym minusem narzędzia jest to, że aby zebrał wyniki konieczna jest indeksacja treści w google a z tym bywa różnie. Jeśli strona jest często edytowana i dodawane są do niej nowe treści to Robot Google często ją odwiedza, przez co zebranie wyników alertów będzie szybsze. W przeciwnym wypadku trzeba liczyć się, że alerty mogą zawierać informacje “historyczne”.

Nie mniej jednak Google Alerts uważam za bardzo przydatne narzędzie które może dostarczyć naprawdę wielu ciekawych informacji.

Jeśli znasz jakiś Ciekawy sposób wykorzystania Google Alerts podziel się pomysłem w komentarzu.

2 komentarze do “Podstawowy monitoring internetu za Darmo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.