Lubie To, Webmaster

Odszukaj błędne linki na Twojej stronie

Bardzo często podczas tworzenia nowej strony www czy modernizacji istniejącej, trzeba linkować wzajemnie podstrony domeny lub linkować, do zewnętrznej strony www. Nie jest trudno pomylić się i podać link donikąd. Owocuje to skierowaniem użytkownika odwiedzającego witrynę do ślepego zaułku i wyświetlenie mu strony 404. Nie wygląda to zbytnio profesjonalnie więc lepiej unikać tego typu problemów.

xenu - sprawdzanie strony, błędne linki

Istnieje  sposób aby w  łatwo odnaleźć błędne url. Wystarczy do tego celu posłużyć się programem Xenu. Program nie jest nowy jednak nie jest powszechnie znany (co może dziwić ze względu na jego funkcje oraz prostotę działania). Wystarczy, że podasz adres url lub wskażesz  plik html z dysku strony www którą chcesz zbadać.  To wszystko program zrobił całą prace za Ciebie. Istnieje oczywiście tryb bardziej zaawansowany w którym możemy zdecydować między innymi: ile wątków ma zostać użytych, określenie maksymalnego zagłębienia w strukturę strony www.

[adsenseyu1]Program sprawdzi nie tylko odniesienia do innych podstron ale także odwołania do plików java script, css. Weryfikacji poddane zostają także ścieżki w kodzie arkuszy stylów.

Program działa naprawdę szybko. Przeskanowanie średniego rozmiaru strony trwa od kilkunastu sekund do kilku minut. Wszystko zależy ile ustawimy wątków do skanowania oraz jaki poziom zagłębienia (domyślny 999).

Na koniec możemy wygenerować szczegółowy raport a w nim:

  • lista błędnych linków posortowana względem adresów url
  • lista błędnych linków posortowana względem adresów linków
  • lista linków z przekierowaniem
  • statystyki skanowania

jak szybko sprawdzić poprawność linków dzięki xenuDla mnie osobiście poza sprawdzeniem poprawności linków kluczową funkcjonalnością jest możliwość wygenerowania przez Xenu mapy strony z poprawnych adresów url jakie odnalazł.  Stworzona w ten sposób mapa jest gotowa do umieszczenia na serwerze oraz zgłoszenia w Google.

Jeśli administrujesz stroną www warto poświęcić czas i ją przeskanować przez Xenu. Strona zawierająca błędne linki nie budzi zaufania użytkowników a w dodatku źle świadczy o Tobie lub osobie która przygotowała witrynę. Program jest całkowicie darmowy.[adsenseyu4]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.