Webmaster

Nowy ciekawy feature w firefox-ise

Pojawiła się nowa wersja popularnej przeglądarki firefox 111

Zespół odpowiedzialny Firefox w przeszłości nie śpieszył się z wydawaniem kolejnych wersji. Jeśli już była wypuszczana nowa odsłona oprogramowania to wnosiła spory powiew świeżości. Z perspektywy czasu śmiało można powiedzieć, że ta taktyka nie sprawdziła się. Firefox zdecydowanie zaczął przegrywać z Google Chrome, którego nowe wersje były wypuszczane z prędkością światła.

[adsenseyu1]Google bardzo szybko reagowało na odkryte luki w sofcie czy też opinie użytkowników. Efektem tego na Google Chrome masowo przechodzili (bardziej świadomi) użytkownicy.  Firefox pragnąc  wrócić do łask odbiorców również przyjął taką politykę. Kolejne wersje oprogramowania pojawiały się dosłownie od odstępach kilku tygodni.  Tele słowem wstępu.

Dziś premierę miała wersja Firefox 11. Kolosalnych zmian na pierwszy rzut oka nie widać. Poprawiono wykryte błędy.  Dodano możliwość kilku synchronizacji przeglądarki na różnych komputerach itp. Nic, czego nie ma już konkurencja.

Na szczególną uwagę zasługuje 1 feature Tilt,  który pozwala na renderowanie Strony www za pomocą WebGL do postaci 3D. Aby cieszyć się nową funkcją musisz posiadać w miarę wydajną kartę graficzną, która obsługuje WebGL. Sprawdziłem jak się sprawuje Tilt na przykładzie WebCake.pl.

 

Generowanie obrazu 3d w firefox

 

Firefox i jego nowy feature

 

Strona renderuje się naprawdę płynnie. Mamy możliwość dowolnego jej obracania oraz przybliżania. Nie ma ograniczeń, co do kątów widoczności. Strona jest generowana w taki sposób, że widać każdego diva oraz to, w jaki sposób się nakłada na inne.

Narzędzie w bardzo prosty sposób pozwala na wykrycie div-ów z text-indent typu -9999 lub 9999. Widać w takich sytuacjach pływające super wysoko bloczki 🙂

[adsenseyu4]

Aby skorzystać z narzędzia wystarczy wybrać:

Firefox -> Dla twórców witryn -> Zbadaj-> W prawym dolnym rogu ekranu znajduje się opcja 3D.

[Edycja] Polecam zbadać wyniki Google. Kilka ciekawostek można zobaczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.